Erken Boşalma – Sorununa Genel Bakış

Erken Boşalma – Sorununa Genel Bakış

Erken Boşalma Nedir ?

Erkeklerin az miktarda cinsel uyarılma ile cinsel birleşimden veya oral seks sırasında kısa süre içerisinde erkeğin kendi kontrolü olmadan kendisinin istem dışı boşalma durumuna erken boşlama nedir.  Farklı ülke ve kültürlerde boşalma süresi  30 saniye ile 4 dakika arasındadır. Genel olarak en fazla 2 dakika olarak kabul edilir. Erken boşalma çoğunlukla önemsiz bir şey olarak kabul edilir, ancak gerçekte, insana gerçek bir sıkıntı kaynağı olabilir. Ayrıca, erken boşalma olan erkeklerin ortakları aşırı derecede hayal kırıklığına uğrayabilir.

Bu durum, evliliklerin dağılmasında önemli bir faktör olabilir. Bu cinsel sağlık sorunu erkeklerin sorunu olmasına rağmen erkeğin bu sorunun olması cinsel ilişkilerde iki tarafında tatmin edici olmayan bir seks ile sonuçlanır. Cinsel birleşim öncesinde erkeğin bu duruma maruz kalacağı kaygısına kapılır ise erken boşalma sorununu arttırabilir. Erkek cinsel işlev bozukluğunun en yaygın biçimlerinden biridir. Muhtemelen her adamı hayatının bir noktasında etkilemiştir. Erken boşalma eğer belli dönemlerde oluyor ise bu durumdan endişelenmemek gerekir. Aşağıda durumlar sizde var ise erken boşalma teşhisi konulabilir.

 • Her cinsel birleşimde  1 dakika içerisinde istem dışı boşalma durumunda.
 • Cinsel birleşim esnasında boşalmayı belli bir süre veya hiç erteleme yapamıyorsa.
 • Sinirli ve stres hissetmesinde cinsel ilişkiden kaçınma.

Erken boşalmada hem psikolojik hem de biyolojik faktörler rol oynayabilir. Birçok kişi bu konuda konuşmaktan utanıyor olsa da, erken boşalma yaygın ve tedavi edilebilir bir durumdur. Geciktiriciler, danışma ve cinsel teknikler ile bu  cinsel sağlık sorunundan kurtulabilirler. Bu gibi takviyeler ile cinsel yaşamınızı iyileştirmeniz mümkündür.

 

Erken boşalmaya ne sebep olur?

Uzun yıllar boyunca seks uzmanları, erken boşalmanın erken şartlandırılmasının neden olduğunu söyleme eğilimindeydiler. Başka bir deyişle, erkeğin erken, acele (ve belki de beceriksiz) cinsel deneyimler, tespit edilmesini önlemek için çabuk olmalıydı. Fikir, bunun onu olabildiğince hızlı bir şekilde doruğa çıkarması. Erkeklerin en çok maruz kaldıkları cinsel sağlık problemi olan erken boşalma sorunun tam olarak nedeni bilinmemek ile birçok faktörden dolayı  erkekler erken boşalma sorunu yaşarlar. Cinsel deneyim ve yaşla erkekler genellikle orgazmı geciktirmeyi öğrenirler. Erken boşalma yeni bir eş ile meydana gelebilir. Psikolojik faktörler başta olmak üzere kaygı, depresyon veya suçluluk gibi nedenlerden olabilir. Fiziksel kaynaklı olmasının nedeni ise  yaralanma, hormonsal durumlar veya kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir.

Belirtiler ve Nedenler

Erken boşalmanın en belirleyici belirtisi cinsel birleşimden kısa süre içerisinde boşalması ve boşalmadan hemen sonra tekrardan cinsel ilişkide boşalması  erken boşalma sorunun  belirtilerinin başında gelir .Erken boşalma soruna maruz kalmış erkekleri 2 kategori de değerlendirebiliriz. Birinci genç yaşta maruz kalan kişiler diğer ise sonradan erken boşalma soruna maruz kalmış erkekler olarak 2 farklı sınıfta değerlendirebiliriz.

Genç Yaşta Erken Boşalma :İlk cinsel ilişkide bulunduğu anda erken boşalma sorunu başlar. Tedavi zordur ve genellikle daha derin psikolojik nedenlere sahiptir. Kötü alışkanlıklar da katkıda bulunabilir.

Sonradan Erken Boşalma: Daha sonra hayatta olur ve genellikle psikolojik (stres ya da ilişki sorunları) ya da fiziksel nedenlerle (diyabet ya da yüksek tansiyon) tetiklenir.

Çoğu erkek, erken boşalmanın belirtilerine sahip olduklarını düşünüyor, ancak belirtiler erken boşalma için tanısal kriterleri karşılamıyor. Bunun yerine bu erkekler, hızlı boşalma ve normal boşalma dönemleri içeren doğal değişken erken boşalmaya sahip olabilirler.

Eğer her cinsel ilişkinizde erken boşalma sorunu varsa doktora danışmanız gerekir. Erkekler cinsel sorunları  insanlarla konuşmaktan çekine bilirler ancak bunu doktorunuzla konuşmalarına engel olmasına izin vermeyin. Erken boşalma yaygın ve tedavi edilebilir bir sorundur.

Erken boşalmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Bir zamanlar sadece psikolojik olduğu düşünülürken, doktorlar erken boşalmanın psikolojik ve biyolojik faktörlerin karmaşık etkileşimini içerdiğini artık biliyorlardı.

Psikolojik Nedenler

Erken boşalma sorununa zemin hazırlayabilecek psikolojik faktörler şunlar olabilir;

 • İlk cinsel deneyim ve endişeler
 • Cinsel istismar
 • Depresyon
 • Zayıf vücut imgesi
 • Erken boşalma yaşamaktan korkma
 • Cinsel buluşmalardan kurtulma eğiliminizi artıran suçluluk duyguları

Yukarıdaki  psikolojik faktörlerin yanı sıra aşağıdaki diğer faktörlerde erken boşalma için zemin hazırlayabilmektedir.

Ereksiyon Problemi:  Cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorununa (sertleşme sorunu) maruz kalmaktan endişelenen erkekler cinsel ilişkilerde hızlı davranabilir bu da erken boşalmasına neden olur.

Anksiyete: Erken boşalmış birçok erkekte, özellikle cinsel performansla ilgili ya da diğer konularla ilgili endişe ile ilgili sorunlar var.

Biyolojik Nedenler

Birkaç biyolojik faktör, erken boşalmaya katkıda bulunabilir, bunlara aşağıdakileri de içerir:

 • Hormonlar anormal seviyede değişiklikler
 • Kalıtsal nitelikler
 • Nörotransmitter olarak adlandırılan beyin kimyasallarının anormal seviyeleri
 • Enflamasyon ve prostat veya üretranın enfeksiyonu

Tedavi

Erken boşalma sorunu zaman içerisinde kendiliğin den geçebilmekte ve cinsel ilişkilerde tecrübe kazandığınızda bu sorun ile kendiniz baş etmeniz mümkün olur. Gevşeme tekniklerinin uygulanması veya dikkat dağıtıcı yöntemlerin kullanılması boşalmayı ertelemenize yardımcı olabilir. Erkeklerin cinsel ilişkiden önce alkol ve uyuşturucu kullanmaması boşalmayı kontrol altına almasını yardımcı olur. Sık sık seks yapmak gibi erken boşalma, seks öncesi birkaç saat mastürbasyon yapmak veya üst kadını ile cinsel ilişkide bulunmak erken boşalma için başlangıç tedavi yöntemleri olabilir. Bunların yanı sıra farklı   yöntemler ile erken boşalma probleminin tedavisi için  farklı yöntemler ve cinsel destek ürünleri vardır.  Öncelikle en çok tercih edilen erken boşalma  için tedavi yöntemi olan geciktirici ürünler hakkında bilgi verelim.

Geciktiriciler

Erken boşalma sorunu için erkekler tarafından en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Bunun nedeni ise fazla uğraş gerektirmez ve bu ürünleri ulaşılması ve satın alınması kolaydır. Geciktiriciler 3 farklı çeşitte bulunur. Hap, krem ve sprey’dir. Kullanımları ise basittir ve sadece  ürün etkisini devam ettirdiği süre içerisinde erken boşalmayı ortadan kaldırır. Geciktirici hap ürünlerini cinsel ilişkiden yarım saat öncesinden bol su ile alınması gerekir. Geciktirici krem ve sprey ürünlerinin çalışma mantıkları aynıdır. Penise belli miktar local anestezi sağlar. Cinsel ilişkiden yarım saat öncesinden belli bir miktarda penise sürülür ve sıkılır. Masaj yaparak penise uygulanır ve ürünün deri ile emilmesi beklenir. Ürün yarım saat içerisinde etkisini göstermeye başlar. Etkisini gösterdikten sonra soğuk su ile durulama işlemi yapabilirsiniz. Sıcak su ve aşırı derece yıkama işlemi yapmayınız aksi taktirde ürün etkisini ortadan kaldıracaktır.

Davranışsal Stratejiler

“Başlama” ve “sıkma teknikleri” çoğu kez etkili olduğunu kanıtlar, ancak uzun vadeli bir çözüm sağlamazlar. Bu tekniklerle erken boşalmayı yenmeniz birkaç ay sürebilir ve birçok erkek bunları kalıcı olarak kullanmaya mecburdur.

Ortalama olarak, cinsel teknikleri kullanan erkeklerin% 50 ile % 95’i erken  boşalmayı eninde sonunda üstesinden gelebilir. Özellikle endişe duyuyorsanız, cinsel yaşamınızda önemli değişiklikler (örneğin yeni partner, stresli olay) olması durumunda nüksetme riski vardır. Genel olarak, hayatta bu teknikleri daha iyi öğrenmeyi en çabuk öğrenirsiniz. Aşırı kaygılı olmaktan çok aşırı duyarlı olan erkekler, erken boşalmadan farklı bir nedenden dolayı bu davranış yöntemlerinden fayda sağlamayabilir.

Start-Stop Tekniği Nedir?

Bu, en basit tekniğidir ve tek başına veya bir ortakla yapılabilir.

Teknik, penisini uyarmak ve hemen boşalmak üzereyken kendinizi durdurmayı içerir. Uyarıyı 30-60 saniye durdurun ve kontrole tekrar kavuştuğunuzu hissedince tekrar başlayın. Bu işlemi 4-5 kere tekrarlayın, bir orgazm olduğunuzu düşündüğünüzde durdurun ve “dinlenin”. Son olarak, “boş dönüş noktasını” tanımlayabilmeniz için boşalmanın gerçekleşmesine izin verin. Ancak birçok çift ve ortak şikayet etmek, bu “oyun” dan rahatsızlık ve sinir bozucu bulmak. Pürüzsüz bir şekilde cinsiyete dahil etmeye çalışın ve penis dışındaki zevk kaynaklarına odaklanmak için duraklardan yararlanın.

Squeeze Tekniği Nedir?

“Sıkmak” tekniği penisin mil ve penis başı arasındaki bölgede (yaklaşık 30 saniye boyunca) sıkıştırılarak hemen önce boşalmak üzere çalışır. Bu, boşalmayı durdurur, ancak en azından tekrar uyarılıncaya kadar ereksiyonunu etkileyebilir. Daha sonra orgazmı geciktirmemeye karar verene kadar bu işlemi 4-5 kez tekrarlamalısın.

Etkili olabilmesi için, bu yöntemin birkaç ay boyunca kullanılması gerekir ve bu adam ve eşinin büyük azim gerektirir.

“Sıkıştır” tekniğinin arkasındaki fikir, bir süre sonra “dönüşün gerçekleşmediğini” fark edebilmeniz ve gelecekteki boşalmaları erteleye bilmeniz olabilir. Bu teknik, cinsel aktiviteyi bozabileceği halde sinir bozucu olabilir.

Diğer seçenekler neler?

“Start-stop” ve “sıkıştır” tekniği, bu tekniklerle birleştirildiğinde daha etkili olduğunu kanıtlamaktadır:

 • Başka şeyler düşünün: dikkat dağıtıcı, rahatsız edici ya da can sıkıcı bir şey
 • Boşalmadan önce derin bir nefes alın: boşalmayı ve uyarımı yavaşlatarak orgazmı geciktirebilir.

Antidepresan İlaçlar

Antidepresan ilaçlar erken boşalmayı önlemek için  bazen kullanılan ilaç türleri olmaktadır. Bunlara, klomipramin ( Anafranil ) ve paroksetin ( Paxil ) gibi ilaçlar dahildir . Yan etkilerinden biri, boşalmayı ertelemeye yardımcı olan orgazmayı engellediğinden kullanılırlar. Tramadol ( Ultram ), ağrıyı kontrol etmek için uzun yıllardır kullanılan bir ilaçtır. Boşalmayı ertelemek için kullanılabilir. Bu ilaçlar erken boşalma tedavi edebildiği gibi farklı ilaçların yan etkisi olarak farklı cinsel sağlık problemi ortaya çıkarabilirim. Başka ereksiyon problemi olmak üzere diğer cinsel sağlık problemleri ortaya çıkar. Doktor kontrolünde kullanması ve yan etkiler görüldüğünde hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. İlacın değişmesini veya kullanılan miktarın azaltılmasını isteyebilirsiniz.

Prezervatifler

Prezervatifler penis hassasiyetini düşürebilir, bu da boşalmayı ertelemeye yardımcı olabilir. Bunun yanında ekstra olarak geciktirici etkili prezervatifler kullanmakta erken boşalma sorununu ortadan kaldıracağı gibi sizlere güvenli ve sağlık bir cinsel birleşim imkanı sunacaktır. Bu prezervatifler, benzokain veya lidokain gibi uyuşturucu ajanlar içerir veya boşalmayı ertelemek için daha kalın lateksden yapılırlar.

 

 

 

Published by

Comments (4)

 • Sedat V.

  Arkadaşım 1 senedir sizinle çalıştığını oldukça iyi olduğunuzu ve güvenirliğinize kendi temin verdi arkadaşım gibi pinpirikli biri bile size güveniyor ise bende sipariş vereyim dedim sonuç harika 🙂

  18 Şubat 2019 at 08:18
 • Oğuzhan H.

  sorunsuz gönderim ve düzgün bir üslüp içinde olmanız beni sizle çalışmaya itti ve artık tek adresim sizsiniz diyebilirim. Fatih beye ayrı bir teşekkür ederim.

  18 Şubat 2019 at 11:22
 • Ömer Z.

  Normalde pek yorum yapan bir insan değilim fakat başımdaki bu ereksiyon sorunu için aldığım kamagra jel oldukça faydasını gördüm bildirme ihtiyacı hissettim çok sağolun.

  18 Şubat 2019 at 13:04
 • Ramiz Y.

  Yaşadığım problemi yönlendirme önerdiğiniz ürünler neticesinde daha iyi hissediyorum iyi çalışmalar.

  18 Şubat 2019 at 15:38

Comments are closed.